Od ego do eko – wywiad z Izabelą Kluzek

IZABELA KLUZEK

W ramach serii wywiadów na Umysł na detoksie przedstawiam Wam dziś Izabela Kluzek.
Iza jest coachem, trenerem biznesu i mentorem, jest też dyrektorem zarządzającym HPR GROUP – Szkolenia, Coaching, HR

W wywiadzie poruszyłam tematy, które są mi również bliskie i które również pojawiały się tutaj wcześniej, a które krążą wokół takich haseł jak Otto Scharmer, Case Clinic, turkusowe zarządzanie organizacjami. Byłam ogromnie ciekawa perspektywy Izy, a teraz zachęcam was abyście poczytali o tym jak budować zaangażowane zespoły, jak tworzyć innowacyjne rozwiązania, jak współtworzyć świat w którym ludzie są szczęśliwi i spełnieni.

Chcecie dowiedzieć się więcej zerknijcie na Izabela Kluzek – Business & Life Coach, Trener, Mentor

Tymczasem miłek lektury!

[UMYSŁ NA DETOKSIE] Dużo u ciebie na blogu ale również w kontekście wydarzeń, które prowadzisz o metodzie Case Clinic i dorobku Otto Scharmer. W jakim celu warto sięgnąć po tę metodę? Jak nauki Otto Scharmera możemy przełożyć na praktykę biznesową czy też nasze indywidualne potrzeby?

Otto Scharmer jest niezwykle inspirującą osobą, dzielącą się wiedzą, doświadczeniem z ludźmi na całym świecie. Tworzy społeczność ludzi, którzy są zainteresowani działaniem na rzecz wspólnego dobra, buduje świadomość i integruje ludzi w poszukiwaniu współpracy, współdziałania a nie rywalizacji i konkurencji Zaprasza do poszukiwania rozwiązań które wpłyną dobrze na cały ekosystem w którym funkcjonujemy a nie takich które zaspokajają tylko nasze potrzeby. Otto wierzy że w ten sposób świat może stać się lepszy, ludzie szczęśliwsi, spełnieni. W zupełności podzielam jego zdanie. Więc jeżeli pytasz mnie po co sięgnąć to właśnie po to aby stać się bardziej spełnionym, szczęśliwym człowiekiem zarówno w obszarze zawodowym jak i prywatnym. Matthieu Ricard, którego cytowałaś na swoim blogu definiuje szczęście miedzy innymi jako stan, którego nie da się osiągnąć gdy eco-system w którym żyjemy jest zachwiany, I podobnie jest w biznesie. Jeżeli chcemy mieć zadowolonych, spełniony pracowników, którzy z zaangażowaniem realizują wspólne cele organizacji sama organizacja musi być w dobrostanie nie tylko finansowym ale też duchowym. Case Clinic to metoda pozwalająca budować nową jakość pracy w zespołach, rozwiązywać problemy, konflikty ale też tworzyć nowe innowacyjne rozwiązania korzystając z otwartej głowy i serca pracowników ale też ich szczerej woli działania.

[UND] Przywołujesz metodę Case Clinic mówiąc o turkusowym zarządzaniu. Jak te dwa pojęcia się łączą? Ponownie prośba o praktyczne przykłady.

[IZABELA] Turkusowe zarządzanie to dziś popularny kierunek rozwoju organizacji, popularny ale dość wymagający bo wymaga zbudowania nowej świadomości u liderów. Ciężko w jednym zdaniu zdefiniować turkus bo jest to pojecie złożone, nie mniej w uproszczeniu turkus to podejście integralne pozwalające czerpać z zasobów dotychczasowych otwierając się na nowe rozwiązania, nowe sposoby myślenia i widzenia otaczającego nas świata. Turkusowe organizacje tworzą swoje biznesy tak by służyły one nie tylko pracownikom i właścicielom, ale dawały też wartość całej społeczności lokalnej. Turkusowe organizacje to takie które potrafią czerpać i dzielić się wzajemnie z eco-system w którym żyją/ funkcjonują. Metoda Case Clinic nie tylko pozwala tak jak już wspomniałam rozwiązywać konflikty, budować innowacyjne rozwiązania, ale pozwala liderom budować świadomość, doskonalić umiejętności słuchania, prowadzenia dialogu, pozyskiwania wiadomości z wyłaniającej się rzeczywistości. Praca tą metodą otwiera umysł na różnorodność, poszerza horyzonty by w końcu odnaleźć inne, dotąd nieznane rozwiązania. Chcą lepiej odpowiedzieć na potrzeby świata, a to właśnie powinien robić biznes, musimy otworzyć nie tylko swoje oczy ale i umysł i serce. Ostatnio Jacek Santorski dużo poświęca uwagi otwartemu i zamkniętemu umysłowi. Case Clinic jest jedną z metod pozwalających otwierać nasz umysł, uczyć się i doświadczać tego stanu, a tym samym budować lepsza jakość przywództwa. To metoda pozwalająca rozwijać organizacje w kierunku lepszej jakości zarządzania i funkcjonowania.

[UND] Czym dla ciebie jest: umysł na detoksie?

[IZABELA] Ja definiuje umysł na detoksie jako stan otwartego umysłu. Detoks wyobrażam sobie jako proces pozbywania się osądów, emocjonalnych obciążeń, ograniczających przekonań, lęków przy jednoczesnym wyłanianiu się miejsca na ciekawość świata, spokój ducha, empatię, otwartość na nowe i nieznane. Umysł na detoksie to dla mnie pełnia, harmonia, akceptacja i zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>