Uważna joga – MBSR trzecie spotkanie!

IMG_3891-10-05-17-11-05

Wracam do was z kolejną relacją z mojego kursu MSBR – redukcji stresu. Ostatnie zajęcia były dla mnie większym wyzwaniem niż dwa poprzednie gdyż towarzyszyło mi ogromne zmęczenie. W ciągu ostatnich dni było intensywnie, na wysokich obrotach. Ponieważ jak co tydzień spodziewałam się body scan więc na wszelki wypadek aby w nim uczestniczyć świadomie ucięłam sobie drzemkę. Tym razem, ku zaskoczeniu nas wszystkich nie było jednak body scan. W miejsce tej praktyki pojawiła się nowa: uważna praca z ciałem. Tu ważna wskazówka dla was, zadbajcie o wygodne ubranie na zajęcia, w moim przypadku ubiór był kompletnie nietrafiony a przez co pozbawiłam się pełnego doświadczenia tej praktyki. W walce z moim dyskomfortem starałam się jednak zachować reguły uważności: zauważ, zaakceptuj i odpuść na poziomie głowy, z ubiorem trochę powalczyłam ; )

Uważna praca z ciałem będzie mi towarzyszyć przez kolejne dni więc mam nadzieję pogłębić to doświadczenie. Czym jest uważna praca z ciałem? Podstawą tej praktyki były asany, znane tym którzy doświadczyli wcześniej jogi. W przeciwieństwie do tradycyjnych zajęć jogi skupialiśmy się nie tyle na precyzyjnym wykonaniu ćwiczenia, była tu pełna swoboda podyktowana możliwościami jakie stwarza nam nasze ciało. To co stanowiło podstawę tej praktyki to uważność w wykonywaniu każdej pozycji oraz praca z oddechem. Zalety jogi to przede wszystkim odzyskanie równowagi, harmonii w ciele, wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie i tak jak mindfulness łagodzi stres i uspokaja umysł.

Praktyka uważnego ruchu/uważnej jogi zapoczątkowała między nami dyskusję na temat naszego podejścia do sportu, do wysiłku na jaki wystawiamy nasze ciało. Czasem całkiem nieświadomie szukając w sporcie relaksu, odskoczni od stresu wskakujemy w tryb zadaniowy, stawiając sobie kolejne cele, podnosząc sobie poprzeczkę, doprowadzając do wyzwolenia kortyzolu – hormonu stresu. Praktyka uważnego ruchu to remedium. Skupiając się na sygnałach płynących z naszego ciała jesteśmy w stanie poznać jego możliwości ale również granicę i świadomie dokonywać wyboru. W świecie technologii, aplikacji mierzących kilometry jakie pokonujemy, spodobała mi się koncepcja jednej z uczestniczek kursu aby raz dla odmiany spróbować pobiegać tak po prostu, bez konkretnego celu, bez konkretnych cyfr, bez konkretnych wymagań, tak jak nas nogi poniosą.

W trakcie kursu pojawia się wiele inspirujących ćwiczeń do pracy z naszą głową. Mówiliśmy o dziadach z dzidą oraz podwójnej strzale. Dziada z dzidą znacie z moich wpisów, to nasze przekonania które podcinają nam skrzydła, są barierą w realizacji tego co sobie zaplanujemy, często komplikują nam życie. Równie destrukcyjny wpływ na nas ma podwójna strzała. Znacie na pewno to uczucie, gdy dopada nas zawód, że coś zrobiliśmy, albo nie zrobiliśmy. Pierwsza strzała przebija nas w momencie gdy tego fizycznie doświadczamy np. pokłóciliśmy się z bliską nam osobą, unieśliśmy się, powiedzieliśmy coś krzywdzącego. Kolejna, druga strzała dopada nas wówczas gdy w naszej głowie przerabiamy to co się wydarzyło, wracamy do tego, rozkładamy na czynniki pierwsze, obarczamy się wyrzutami sumienia. Dlatego warto obserwować i zauważać. Praktyka mindfulness wzmacnia moją uważność, już teraz po trzech tygodniach zauważam, że zauważam coraz więcej. A jak zauważę mogę już świadomie podjąć decyzję.

W kontekście inspiracji zapraszam was do kolejnego pięknego wystąpienia, który poleciła nam Monika. Buddysta Matthieu Ricard opowiada o tym czym jest szczęście i w jaki sposób możemy je osiągnąć. Nawyk dobrego samopoczucia – zainteresowani aby go poznać? Znajdziecie materiał pod linkiem: https://www.ted.com/talks/matthieu_ricard_on_the_habits_of_happiness?language=pl#t-665413

A jeśli macie ochotę doświadczyć mindfulness, jogi i medytacji  w pięknym miejscu, jakim jest Wytwórnia Ciszy w Uniejowie to rzućcie okiem na poniższe wydarzenie. Monika będzie jedną z osób prowadzących ten 4 dniowy warsztat. Jak macie jakieś pytania, ciekawi was jak to będzie wyglądać, co wam to da piszcie!

https://www.facebook.com/events/219156831920551/?acontext=%7B%22ref%22%3A%2222%22%2C%22feed_story_type%22%3A%22375%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7D&pnref=story

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>